Parola hatırlatma

Yükleniyor...

Seyahat ve Diyabet

Yolculuklar ve seyahatlar herkes için değerli zamanlardır. Bu zamanlar hem dinlenmemize, hem eğlenmemize olanak tanır. Şüphesiz ki bu güzel dönemin en zorlu kısmı öncesindeki hazırlık sürecidir.

Yolculuğa hazırlık süreci yorucu olabilmekle beraber, tatildeki günler esnasında sıkıntı yaşamamak adına herkes için önemlidir. Özellikle de diyabetli bireyler için. Diyabetli kişiler yolculuk ve seyahatlerine hazırlanırken çok daha özenli olmalıdırlar. Eğer dikkatli ve özenli hazırlanılırsa bu süreç çok kolay şekilde geçirilebilir ve keyifli bir seyahate çıkılabilir.

Biz de Hayat Çok Değerli Kulübü olarak sizlere yardımcı olması için ufak bir rehber hazırladık. Eksiksiz ve rahat bir seyahat yapmanın 5 püf noktasına bakalım.

01

Yanınıza almanız gerekenler

Tatilinizi kışın veya yazın da yapsanız, trenle veya uçakla da gitseniz hazırlanırken yapacağınız en akıllıca şey yanınıza alacaklarınızın bir listesini oluşturmaktır. Bu listeyi birkaç gün önceden yaparsanız eşyalarınızı unutma ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz ve çantanızı hazırlarken bu listeden faydalanacağınız için çok kolay ve hızlı hareket edebilirsiniz.

Çantanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yanınıza ihtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla insülin ve test stripleri almaktır. Bu önlem tatil sürenizin uzaması veya başka değişiklik ve aksilik durumunda size rahatlık sağlayacaktır. Bunlara ek olarak yanınıza insülin kullanımınız için gereken yardımcı malzemeleri de (insülin kalemi gibi) yanınıza almayı unutmamalısınız. Uçak seyahatlerinde bu malzemelerin tamamını kabinde yanınızda bulunmanız, valizinizin kaybolması gibi bir olayda sizi zor durumda kalmaktan kurtaracaktır.

Doktorunuza danışarak seyahat esnasında yanınızda bulundurmanız gereken diğer ilaçlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Buna ek olarak hekiminizin yazdığı insülin ve uygulama sistemi ile ilgili reçeteyi ve yanınızda taşıdığınız diğer ilaçları ne için kullandığınızı gösteren bir belgeyi de yanınızda bulundurmayı unutmayın. Eğer mevcutsa, diyabetli olduğunuzu kanıtlayan bir kimlik belgesi faydalı olacaktır.

Diyabet günlüğünüzü veya takip defterinizi de yanınıza almayı unutmayın. Tüm bu malzemeleri koyabileceğiniz yeterli boyutta bir seyahat çantası işinizi kolaylaştıracaktır. İnsülini serin yerde muhafaza etmeniz gerektiğini de hatırlamak önemlidir, bu amaçla bir soğutucu/termos kullanmanız uygun olacaktır.

02

Yanınızdaki kişi

Birlikte seyahat ettiğiniz kişi de en az yanınıza alacağınız eşyalar kadar, hatta belki daha da önemlidir. Çünkü acil durumlarda size yardımcı olacak ve doğru kararları alması gereken kişi odur.

Eğer bir tanıdığınızla seyahat ediyorsanız seyahate çıkmadan önce ona hangi insülini nasıl kullandığınızı, gerekli malzemeleri nerede taşıdığınızı ve acil durumlarda ne yapması gerektiğini anlatmanızda yarar vardır. Yalnız seyahat ediyorsanız bile otobüste, uçakta veya trende yanınızda oturan kişiye veya kabin görevlisine bu konuda önceden ufak bir bilgilendirme yaparsanız daha güvenli bir yolculuk geçirebilirsiniz.

03

Seyahat ve beslenme

Seyahate çıkarken yanınıza kolayca taşıyıp tüketebileceğiniz ufak tefek gıdalar almalısınız, bunlar ihtiyacınız olması durumunda sizi yiyecek arama derdinden kurtaracaktır. Diyabetli çocuğunuz için de fazla enerji ihtiyacı ihtimaline karşı yanınızda yiyecek bulundurmanız önerilir.

Her 4 saatte bir bir şeyler atıştırmanız iyi olacaktır. Bune ek olarak eğer normalden daha hareketli bir gün geçiriyorsanız mutlaka arada sırada ufak tefek şeyler atıştırmalısınız. Bu tempoya uygun ayarlamaları yapabilmek için de kan seviyenizi daha sık takip etmek ve dozunuzu buna göre ayarlayabilmek önemlidir.

Uçak veya otobüs yolculuğu yaparken sizlere sunulan yiyeceklerin besin değerlerine dikkat etmeyi unutmayın.

04

Yolculuk esnasında

Kuru havadan dolayı sıkıntı yaşamamak için uçağa binmeden önce bol sıvı almanız tavsiye edilir. Uçuş esnasında da sıvı almayı ihmal etmeyin.

Yolculuk esnasında normalden daha az hareket edebileceğiniz için kan şekeri seviyeniz normalin üzerine çıkabilir. Otobüs ile yolculuk ediyorsanız mola verildiğinde, otomobil ile yolculuk ediyorsanız 2 saatte bir durarak yürüyüş yapın. Uçak yolculuğunda mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın.

05

Tatil ile ilgili bazı detaylar

Hastalanmanız durumunda karbonhidrat ve insülin alımınızı nasıl dengeleyeceğinizi hekiminize danışarak belirleyebilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi almanızda fayda vardır. Kan şekeri seviyenizi daha sık takip etmeniz, normal yaşantınızdan farklı bir tempoda geçebilecek tatiliniz süresince şekerinizi daha rahat kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Güneş altında (özellikle güneş ışığının en yoğun olduğu saatlerde) uzun süre kalmayın ve yüksek faktörlü güneş kremleri ile korunun. Ayak, kol ve omuzlarınızı örten hafif giyecekler giymeye ve şapka takmaya çalışın. Yürüyüşleriniz için yanınızda rahat iki çift ayakkabı bulundurun ve asla çıplak ayakla dolaşmayın. Ciddi bir yaralanma durumunda ihmal etmeden mutlaka doktora başvurun.

Rahat bir yolculuk ve güzel bir tatil dileriz!

 

YORUMLAR

Bu içeriğe yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gereklidir.

ÜYE OL    GİRİŞ YAP


Bu yazı için yapılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yukarı