Parola hatırlatma

Yükleniyor...

Diyabet ve Göz Sağlığı

İnsülin, tablet veya tek başına diyet ve egzersizle kontrol edilsin veya edilmesin, bütün diyabet türlerinde gözlerde sorunlar yaşanabilir. Semptomlar uzman bir göz doktoru tarafından yapılan retina taramasıyla tespit edilebilir ve ne kadar erken tespit edilirse, o kadar başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Diyabet, retinanızdaki(gözlerin siyah kısmı) kan dolaşımını etkileyerek kan damarlarında değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler birkaç yılda ve çok yavaş meydana geldiğinden bu sorun şiddetli hale gelene ve görme sorunları başlayana kadar bir sorun olduğunu hissetmeyebilirsiniz.

Diyabetin en yaygın şekilde neden olduğu göz sorunu diyabetik retinopatidir. Diyabet ayrıca katarakt ve glokoma da neden olabilir. Yılda en az bir kez göz hastalığı belirtileri zaten tespit edilmişse daha sık şekilde uzman bir göz doktoruna retina taraması yaptırın.

Diyabetik retinopati nedir?

Retinopati’nin 4 aşaması vardır.
  1. Retinadaki kılcal damarlar zayıflar ve küçük damlalar halinde sıvı sızabilir veya küçük, balona benzer şişlikler oluşturulabilir.
  2. Bazı kılcal damarlar tıkanabilir.
  3. Çok sayıda kılcal damar tıkanınca retinadaki bazı bölgeler ihtiyacı olan oksijeni alamazlar.
  4. Hasarlı bölgelere oksijen getirilmesi için yeni kılcal damarlar geliştirilir. Bu durum puslu görmeye neden olabilir.

Retina taramasında bir uyarı belirtisi saptanırsa neler yapılabilir?

  • Retina tarama yöntemiyle daha sık izlenmeniz gerekebilir.
  • Değerlendirme yapılması için bir göz doktoruna yönlendirilebilirsiniz. Göz doktoru size bir tedavi yapılmasını önerebilir.
  • Göz doktoru için en etkin tedavinin hangisi olacağını belirlemek amacıyla gözlerinizle ilgili bazı diğer testler isteyecektir.

 

YORUMLAR

Bu içeriğe yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gereklidir.

ÜYE OL    GİRİŞ YAP


Bu yazı için yapılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yukarı