Parola hatırlatma

Yükleniyor...

Diyabet ve Ayak Bakımı

Neden ayaklarıma dikkat etmem gerekiyor?

Bir süredir diyabet hastasıysanız bu durum ayaklarınızda sorunlara neden olabilir.

Sinirlerde Oluşabilecek Hasarlar

Ayaklarınızdaki sinirlerde meydana gelen hasara nöropati denir. Nöropati uzun yıllar boyunca yüksek kan şekeri (glukoz) olan kişilerde oluşur. Bu durum ayaklarınızın acı ve ısıya karşı hassasiyetini azaltabilir ve kazalara karşı daha yatkın olmanıza neden olabilir. Keskin bir şeyin üzerine bastığınızı fark edemeyebilirsiniz. Ayaklarınızı ısıtırken parmaklarınızın ısıtıcıya çok yakın olduğunu fark edemeyebilirsiniz.

Dolaşım Yetersizliği

Ayaklarınızdaki kan akışı yetersizse oluşan yaraların iyileşme süresi uzayabilir.Ayaklardaki yetersiz dolaşım sigara kullanan diyabet hastalarında özellikle sorun oluşturur. Diyabetli hastaların kesinlikle sigara kullanmaması gerektiği size zaten söylenmiştir. Sigara kullanırsanız sadece ayaklarınıza giden kan akımının hasar görme riskini değil aynı zamanda kalp krizi ve felç geçirme riskinizi de yüksek oranda artırırsınız Sigara kullanıyorsanız ve ayaklarınız sıklıkla üşüyorsa sigarayı bırakmanız için başka bir neden daha var demektir!Zayıf kan dolaşımı ve ayaklarınızda üşüme şikayeti varsa;

Bunları yapmayın:
 • Ayaklarınızı ateşe çok yaklaştırmayın
 • Ayaklarınızı sıcak bir radyatöre koymayın
 • Sıcak su torbası kullanmayın
 • Ayaklarınızı sıcak bir banyoda veya sıcak su dolu bir kapta ısıtmayın
Bunları yapın:
 • Bütün vücudunuzu ılık tutmaya çalışın.
 • Kan dolaşımını devam ettirmek için ayaklarınızla hafif hareketler yapın, ayaklarınızı bileklerinizden öne arkaya ve sağa sola doğru hareket ettirin ve parmaklarınızı kıpırdatın.
 • Evde dinlenirken ılık tutan çoraplar ve terlikler giyin, geceleri çorap ile yatmayı tercih edin. Çorapların dar olup kan dolaşımınızı engellememesine dikkat edin.
 • Dışarı çıktığınızda kalın çoraplar ve bot giyin (ancak kalın çorapların botları çok darlaştırmamasına dikkat edin).
 • Çok sıcak olmadığından emin olmak için banyoda kullanacağınız suyu dirseğinizle kontrol edin.

Hangi kontrolleri yapmam gerekiyor?

Ayaklarınızı her gün kontrol edin, çatlak, kesik veya sıyrık olup olmadığına bakın. Ayaklarınızın altını görmek için bir ayna kullanmanız yararlı olabilir. Görme sorununuz varsa bir arkadaşınız veya yakınınızdan yardım isteyin.

Yetkili bir ayak uzmanına giderek düzenli olarak kontrolden geçin

Ayaklarınızı düzenli olarak muayene ettirin. Düzenli diyabet kontrollerinde ayaklarınızın da incelenmesine dikkat edin.

Nasır ve siğilleri kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayın

Ayaklarınızda nasır veya siğil oluşursa yetkili bir ayak uzmanından yardım alın. Doktorunuz size böyle bir uzman önerecektir. Nasır ve siğillerinizi sıvılar, merhemler, boyalar veya flasterlerle kendi kendinize asla tedavi etmeye çalışmayın. Bu ürünlerin hepsi asit içereceğinden ayaklarınıza daha fazla zarar verebilirsiniz.

Ayaklarınızı sağlıklı tutmak için öneriler

 • Nöropati sonucu, ayaklarınız yüksek basınç, sıcak ve soğuk gibi duyuları hissedemeyebilir. Ayaklarınıza gereken özeni gösterin.
 • Diyabette, ayaklarınızın temiz ve kuru tutulması çok önemlidir. Bu amaçla ayaklarınızı her gün çok sıcak olmayan ılık su ile yıkamalısınız. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ıslak bırakmayın ve yıkama sonrasında özellikle parmak aralarınızı iyice kurulayın. Olası bir kuruluk hissettiğinizde parmak aralarınıza sürmemeye özen göstererek nemlendirici cilt losyonları kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızda oluşan nasır ya da sertlikler asla kesilmemelidir, Bu tür uygulamalar ciltte hasara ve yaralanmalara neden olabilir. Eğer doktorunuz uygun görmüşse ayaklarınızın bakımı için ponza (topuk) taşı kullanabilirsiniz.
 • Tırnaklarınızın çok kısa kesilmemesi, bir miktar uzun ve düz bir hat boyunca kesilmesi önemlidir. Derinlemesine kesmekten özellikle kaçının.
 • Ayaklarınızın sıcak suya sokulması ya da ısıtıcı pedlerle ısıtılmaya çalışılması yanlıştır. Ayaklarınızı ısıtıcılardan (radyatör, soba vb.) uzak tutun. Soğuk olduğunu hissederseniz yün çorap giyin.
 • Ev içinde ve dışında asla çıplak ayakla yürümeyin. Çıplak ayakla dolaşmak yaralanma riskini artıracaktır.
 • Giyeceğiniz ayakkabıları özenle seçin. Yumuşak ve rahat ayakkabıları tercih edin. Dar kalıplar ayaklarınızı sıkacak ve yeterince havalanmalarına izin vermeyecektir. Ayak sağlığınızı destekleyen özel dizaynlı ayakkabılar giymeye özen gösterin.
 • Ayaklarınızın herhangi bir noktasında renk değişikliği ya da küçük de olsa bir yaralanma hissettiğinizde zaman kaybetmeden doktorunuzu ziyaret edin.
 

YORUMLAR

Bu içeriğe yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gereklidir.

ÜYE OL    GİRİŞ YAP


Bu yazı için yapılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yukarı