Parola hatırlatma

Yükleniyor...

Düzenli Kan Şekeri Takibi

Hayat Çok Değerli Kulübü

Kan şekerinin düzenli ve sürekli olarak takip edilmesi, diyabetin kontrol altında tutulmasında önemli yer tutar. Doktorunuzun önerdiği ve kendi kendinize evinizde yapacağınız düzenli kan şekeri ölçümleri, sizin için en uygun beslenme, insülin dozu ve tedavi programının belirlenmesinde çok önemli bilgiler sağlar.

Hayat Çok Değerli Kulübü

Kan şekeri ölçümü aslında çocuk oyuncağıdır. Parmak ucuna minik bir iğne, test çubuğuna biraz kan; birkaç saniye sonra ölçüm cihazı otomatik olarak kan şekerinizi gösterir. Yine de olası bazı hatalar konusunda sizi bilgilendirmek ve ölçümü kolaylaştıracak, acının azaltılmasına yardımcı olacak ve ölçüm sonuçlarını daha güvenli bir hale getirebilecek bazı ipuçları vermek isteriz.

Hayat Çok Değerli Kulübü

Tedavi planında olduğu gibi kan şekeri olcum zamanları da bireye gore değişir. Genel olarak Tip 1 diyabetliler, gebe diyabetliler sık aralıklı (günde 3 veya daha sık), insülin tedavisi alan Tip 2 diyabetliler her gün günde en az 1 kez şeker ölçümü yapmalıdır.

Hayat Çok Değerli Kulübü

Açlık ve tokluk kan şekeri değerleri ile HbA1c değeri iyi kontrollü bir diyabet için önemli hedef değerlerdir. Tabi bunların yanı sıra komplikasyonları önlemek için kolesterol, trigliserid ve mikroalbümin gibi bazı değerlerin de belli bir düzeyi geçmemesi gerekir. Amerikan Diyabet Derneği ( ADA) tarafından diyabetliler için hedef kan şekeri değerleri belirlenmiş olmakla birlikte, hedefler hastaya göre bireysel olarak ayarlanmalıdır.

Hayat Çok Değerli Kulübü

Ketonlar, vücut enerji için yağ hücrelerini parçaladığında ortaya çıkar. Bu olay yeterince insülin almadığınızda, vücudunuz enerji için şeker yerine yağ kullanmaya başladığında meydana gelmektedir. Yemek yemediğiniz için aç kalmış olabilirsiniz veya bazı nedenlerden dolayı vücudunuzda yeterince insülin yoktur.

Hayat Çok Değerli Kulübü

Kan şekeri ölçümü diyabetlilerin tedavi süreçlerini şekillendirdiği için ölçüm sonuçlarının doğru ve güvenilir olması çok önemlidir. Bunu sağlamak için de kan şekeri ölçüm cihazınızın doğru ve güvenilir ölçüm yapıyor olması gerekir.

Hayat Çok Değerli Kulübü

Her diyabetli; sıklığı diyabet tipine bağlı olarak değişmekle birlikte kan şekerini bir kan şekeri takip cihazı ve bu cihazın test çubuklarını kullanarak ölçer. Kan şekeri değerleri tedavilerini şekillendirdiğinden kan şekeri takibi özellikle Tip-1 diyabetliler ve insülin kullanan Tip-2 diyabetliler için çok daha önemlidir.

 

YORUMLAR

Bu içeriğe yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gereklidir.

ÜYE OL    GİRİŞ YAP


Bu yazı için yapılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yukarı