Parola hatırlatma

Yükleniyor...

Diyabetlilerin Yaptırması Gereken 6 Test


Bu 6 basit medikal test erken uyarı sinyallerini ortaya çıkarıyor ve komplikasyonların gelişmesine karşı taşıdığı kişisel riski ölçüyor.Eski adı ile HbA1c yeni adı ile A1c testi, kan şekeri kontrolünün ne kadar “yeterli” olduğunu gösteren bir testtir. Yeterli kontrol, kan şekerinin diyabeti olmayan kişilere yakın düzeylerde olması anlamına gelir.


A1c testi hemoglobin, glukohemoglobin olarak da isimlendirilmektedir. Geçmiş 2-3 aylık bir zamanda ortalama kan glukoz düzeylerinizi ortaya çıkaran A1c testi ile kırmızı kan hücrelerinizde hemoglobinle bağlanmış olan glukoz miktan ölçülür. (Kırmızı kan hücreleri ortalama 120 gün yaşarlar). Eğer kan şekeriniz yüksekse, sahip olduğunuz fazla glukoz kırmızı kan hücrelerinizdeki hemoglobine bağlanacak ve A1c testi yapıldığında kırmızı kan hücrelerine bağlı glukoz ölçülerek test sonucunuz yüksek çıkacaktır.


A1c düzeyinin %7’nin altında olması kan şekerinin son üç ay içinde kontrol altında olduğunu gösterir. Eğer A1c değeriniz %7’nin üzerindeyse bunu düzeltmek için hemen harekete geçmelisiniz. Kan şekeri kontrolü sağlanırsa, diyabetin uzun dönemdeki komplikasyonların, özellikle de nefropati (böbrek hasarı), retinopati (diyabetik göz hastalığı) ve nöropati (sinir hasarı) gibi komplikasyonların gelişme olasılığı azalır.

A1c değerinin %7 olması günlük ortalama kan glukoz düzeyinin 150 mg/dl civarında olduğunu gösterir. Kan şekeri kontrolü için, kan şekeri ölçüm sonuçlarının %80’i 125 mg/dl ile 175 mg/dl arasında olmalı ve hiçbiri 200 mg/dl’nin üzerine çıkmamalıdır. Eğer kan şekeri ölçüm sonuçları çok düşük ya da çok yüksek ise veya dalgalanmalar var ise mutlaka sağlık ekibine (doktor, diyetisyen, hemşire) danışmak gerekir.

Ref:American Diabetes Association (ADA) - STANDARDS OF MEDICAL CARE IN DIABETES


 

YORUMLAR

Bu içeriğe yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gereklidir.

ÜYE OL    GİRİŞ YAP


Bu yazı için yapılmış bir yorum bulunmamaktadır.

Yukarı